Koło Wisły
Wycieczka po zachodniej stronie kwidzyńskiej Wisły
Informacje
2
1
1 dzień - 0
Początek: ul. Słowiańska 25, Kwidzyn
Koniec: ul. Słowiańska 25, Kwidzyn
Opis
Oferujemy Państwu wycieczkę, która połączy w sobie miejski klimat, z malowniczymi krajobrazami natury.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kwidzynie. Miejsca, które odwiedzimy to: Kwidzyn, Opalenie, Widlice, Wiosło Małe, Wiosło Duże, Gniew, Mała Karczma.
Kwidzyn
Miasto, które leży na obszarze dawnej Pomezanii. Kwidzyn znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich. Główną atrakcją turystyczną miasta jest gotycki zespół zamkowo-katedralny, składający się z zamku kapituły pomezańskiej oraz katedry z pochówkami min. Wielkich Mistrzów Krzyżackich oraz celą bł. Doroty z Mątowów.
Opalenie
To wieś kociewska w Polsce położona u zbiegu dróg krajowych nr 90 i 91. Znajdują się tu ruiny olbrzymiego mostu (który miał ponad kilometr długości) na Wiśle. Most ten miał służyć do szybkiego przerzutu wojsk i materiału wojennego, jednak w latach 1927-1929 most został zdemontowany. W czasach II wojny światowej most został przez Niemców prowizorycznie odbudowany (drewniana konstrukcja). Po wojnie przewozy pasażerskie odbywały się jeszcze do połowy lat 50.
Widlice
We wsi Widlice można wspiąć się na skarpę i zobaczyć pomnik postawiony dla uczczenia pamięci Gottlieba Schmida (1800-1881) projektanta prac regulacyjnych w Dolinie Dolnej Wisły, które prowadzono w latach 40. XIX wieku. Pomnik to licowana kamieniem czworościenna budowla, wysoka na ok. 3 metry. Wyglądem przypomina antyczną budowlę. Na każdej ze ścian znajdują się tablice z niemieckimi napisami.
Wiosło Małe, Wiosło Duże
Znajdują się tu rezerwaty florystyczne, położone bezpośrednio nad brzegami Wisły. Rezerwaty oprócz oczywistych wartości botanicznych, mają również duże walory krajobrazowe. Malownicze krajobrazy pradoliny Wisły można podziwiać ze znajdującego się w Wiośle Małym punktu widokowego.
Gniew
To miasto położone przy ujściu Wierzycy do Wisły. Znajduje się tu min. Zamek Krzyżacki z końca XIII wieku dostępny dla zwiedzających, otoczony pozostałościami murów obronnych miasta. Warte zobaczenia jest także Stare Miasto o zachowanym średniowiecznym układzie przestrzennym, z szachownicowym układem ulic i centralnie położonym kwadratowym rynkiem. Znajdujące się tam kamienice pochodzą z XV-XIX w. Pośrodku rynku gotycki ratusz, z przyziemiami z XIII-XIV wieku, pełniący do dziś swoją funkcję.
Mała Karczma
Osada wchodząca w skład wsi Rakowiec. Nazwa pochodzi od karczmy postawionej przy drodze w XIX wieku. Znajdują się tu także tartak i młyn pochodzący z 1916 roku, oba postawione w rejonie Starej Tamy z XVI wieku na Strudze Młyńskiej.