Okolice Elbląga
Zabierzemy was na wycieczkę po malowniczych, ciekawych kulturowo i historycznie miejscach w okolicach Elbląga
Informacje
2
1
1 dzień - 0
Początek: ul. Słowiańska 25, Kwidzyn
Koniec: ul. Słowiańska 25, Kwidzyn
Opis
Raczki Elbląskie
Na terenie tej miejscowości znajduje się depresja 1,8 m p.p.m, która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski. W znajdującej się na Żuławach wsi Marzęcino jest kilka punktów położonych niżej, najniższy z nich ma 2,07 m. p.p.m.
Elbląg
Elbląg to miasto w województwie warmińsko-mazurskim i należy do jednych z najstarszych miast w Polsce. Warto podkreślić, że jest najniżej położonym miastem w Polsce. W mieście tym znajduje się wiele zabytkowych kościołów pochodzących z XIII-XVI wieku, a także Brama Targowa z XIV wieku i Kanał Elbląski.
Suchacz
To wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Tolkmicko. Znajdziemy tu wpisany do rejsteru zabytków trzykondygnacyjny budynek dawnego domu uzdrowiskowego „Zameczek nad Zatoką” z przełomu XIX i XX wieku, a także zespół budynków i urządzeń cegielni z około 1900 r. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.
Kadyny
To wieś z przystanią morską. Oprócz licznych zabytków znajduje się tutaj Dąb Bażyńskiego (ok. 700 lat) jedno z najstarszych drzew w Polsce, rezerwat przyrody „Kadyński Las”, a także kompleks plażowy „Srebrna Riwiera”, na terenie której znajduje się plaża, tawerna, boisko do piłki plażowej oraz nabrzeże z zabytkowymi lampami oświetleniowymi.
Tolkmicko
Miasto położone nad Zalewem Wiślanym. Znajduje się tu największy polski port nad Zalewem Wiślanym. Oprócz tego na południe od miasta na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej znajdują się pozostałości staropruskiego grodziska Wały Tolkmita. W Tolkmicku znajduje się dwanaście obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.
Milejewo
W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się najwyższe wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej: Milejewska Góra (197 m n.p.m.) zwana także Górą Maślaną i Srebrna Góra (198,5 m n.p.m.).
Nowe Monasterzysko
W tej miejscowości znajdują się ruiny cmentarza, na którym został pochowany Fryderyk August von Belau. Ciekawostką jest fakt, że prowadzone na terenie cmentarza ratownicze badania archeologiczne stały się inspiracją do powstania gry komputerowej „Excavate!”
Słobity
To osada w Polsce, znajdująca się w powiecie braniewskim, w gminie Wilczęta. Znajdują się tu ruiny manierystycznego pałacu rodu Dohna-Schlobittena, który został wzniesiony w latach 1622-1624. Była to piękna rezydencja, z ogromną salą balową i apartamentami królewskimi, w których zatrzymywali się monarchowie w trakcie podróży. W marcu 1945 pałac został spalony przez żołnierzy armii radzieckiej.
Gładysze
Znajduje się tu zespół pałacowy, w którego skład wchodzą ruiny pałacu Dohnów zbudowanego na początku XVIII wieku, park z terenami folwarków i stajnia. W lesie, niedaleko od drogi do Wilcząt znajduje się kaplica grobowa rodu Dohnów.
Bażyny
W miejscowości tej możemy podziwiać Kościół parafialny pw. św. Mikołaja i św. Rocha z pierwszej połowy XIV w., a także zespół pałacowy (XVIII-XIX w.), w którego skład wchodzą pałac oraz park.
Orneta
Miasto to jest położone nad Drwęcą Warmińską i Jeziorem Mieczowym. Do obiektów wartych zobaczenia należą: Ratusz, Kościół Parafialny św. Jana Chrzciciela, Cerkiew prawosławna św. Mikołaja, cerkiew bł. Emiliana Kowcza, Kaplica Jerozolimska, Kamienice na starym mieście z XVII-XIX w., klasztor katarzynek, pozostałości murów obronnych z XIV w. Oraz synagoga.
Pasłęk
W mieście tym znajduje się Zamek Krzyżacki z ok.1320 r. Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł, otaczających dziedziniec. Warty uwagi jest również gotycki trzynawowy kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja z XIV w., mury miejskie ze basztami, które otaczają Stare Miasto, gotycki ratusz oraz cmentarz żydowski z XIX wieku.
Rydzówka
To osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Pasłęk. Możemy tu zobaczyć Dwór w Rydzówce z XIX wieku, zespół budynków gospodarczych, cmentarz Niemieckich Żołnierzy, Grób Nieznanego Żołnierza oraz sześciohektarowy park z zachowanym starodrzewem.
Buczyniec
Pochylnia Buczyniec jest pierwszą pochylnią Kanału Elbląskiego. Jest to zespół budowli hydrotechnicznych i urządzeń mechanicznych, służących do przeciągania jednostek pływających z dolnego stanowiska kanału na górne, i odwrotnie. W ramach Muzeum Kanału Elbląskiego można zwiedzić maszynownię pochylni z kołem wodnym i zobaczyć z bliska, jak działają poszczególne elementy.
Lubochowo
Wieś w Polsce, w której znajduje się kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w stylu gotyckim, z barokowym ołtarzem wewnątrz kościoła. Oprócz tego możemy tu podziwiać kompleks podworski, w którego skład wchodzi XIX wieczny zrujnowany dwór, folwark i park.
Dzierzgoń
Miasto w powiecie sztumskim, w którym znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, kaplica św. Anny, Kościół Św. Trójcy i Św. Katarzyny, Zespół Klasztorny i Cerkiew greckokatolicka Zesłania Ducha Świętego.